Načítavanie...

Starostlivosť o okrasné jazierko

jazierko1

Foto je iba ilustračné.


 JAR 

Ak chceme, aby bolo jazierko plne funkčné počas celého roka, venujeme dostatok času jarnej údržbe. Skontrolujeme filter, čerpadlo, UV-lampu. Ak sme v jeseni z nich neodstránili vodný kameň, odstránime ho teraz špeciálnymi prípravkami, na to určenými, alebo octom čí kyselinou citrónovou. V UV lampe vymeníme žiarivku za úplne novú ( to,že ešte svieti neznamená, že je stále výkonná, pretože účinnosť UV žiarenia je po 6-8 tisíc hodinách pod 40 %). Nezabudnime do filtra pridať štartovacie baktérie, ktoré naštartujú všetky dôležité procesy v jazierku a vytvoria biologickú rovnováhu . Jazierko treba v prvom rade zbaviť všetkých nečistôt ( lístie, odumreté časti rastlín…)a odstrániť nánosy bahna na dne jazierka( najlepšie vodným vysávačom). Vhodná je aj výmena 25% objemu jazierka čerstvou vodou na jej osvieženie. Ak je stupeň znečistenia veľmi vysoký, jazierko je potrebné vypustiť, ryby umiestniť do vhodnej nádoby a následne vyčistiť. Hneď po roztopení ľadu zrežeme listy rastlín, ktoré zimovali v jazierku ako napr. trávy tesne nad vodnou hladinou. Ryby začíname kŕmiť v malom množstve, až keď teplota vody stúpne na 10 – 12 °C.


 LETO 

V lete sa musíme sústrediť na odstraňovanie odumretých listov vodných rastlín a odoberanie nečistôt z hladiny( ideálnym riešením je skimer, ktorý zachytáva všetky nečistoty z vodnej hladiny). Ak sa v jazere premnožia riasy, treba ich odstrániť mechanicky( napr. vylovením pomocou hrablí) alebo použitím jazierkovej chémie. Dolievame vodu v prípade vyparenia. Ryby kŕmime málo alebo vôbec.


 JESEŇ 

Hneď, ako začne opadávať prvé lístie zo stromov, zakryjeme jazierko sieťou, ktorá zachytí opadané lístie. Ak máme v jazierku čerpadlo na prečerpávanie vody( fontána, potôčik…), ktoré je umiestnené v plytkej časti, vyberieme ho a odložíme. Z filtračných zariadení odstránime vodu a vodný kameň a odložíme. Rastliny, ktoré rastú nad hladinou vody v zime nestriháme. Vodné rastliny v nádobách( napr. lekná) presuňte do väčšej hĺbky( cca 80cm)alebo ich vyberieme a prenesieme na miesto chránené pred mrazom. Ryby na prezimovanie potrebujú hĺbku 100cm, ak je však jazierko plytkejšie, ryby vylovíme, dáme do vhodnej nádoby a umiestnime do miestnosti s teplotou 10-15 ºC.


 ZIMA 

Počas zimy dbáme o to, aby zostal na hladine jazierka v ľade otvor, cez ktorý unikajú jedovaté plyny, ktoré sa počas zimy v jazierku vytvárajú a tiež sa cez tento otvor voda v jazierku okysličuje, vďaka čomu môžu ryby dýchať.
Táto stránka používa súbory cookies. Jej používaním súhlasíte s našimi pravidlami.