Načítavanie...

Starostlivosť o ruže

ruze1

Foto je iba ilustračné.


 JAR 

Ruže zbavíme krytov proti mrazu. Odstránime suché a poškodené výhonky. Najvhodnejší čas na jarný rez je koniec marca, začiatok apríla, kedy nám pri tvarovaní rastliny neprekážajú listy. Ruže striháme na 3 – 5 očiek. Rez vedieme tesne nad púčikom smerom von z kríka. Na rastline necháme 5 až 7 najlepšie vyvinutých výhonkov. Na slabších výhonkoch ponecháme menej púčikov, na silnejších viac. Súčasťou prevencie pred šírením chorôb i škodcov je spálenie odrezaných častí výhonkov po jarnom reze. Nezabudnime rastliny prihnojiť na ruže určeným hnojivom.


 LETO 

Po odkvitnutí kvetu z ruže je nutné ho odstrániť a to za prvým riadne vyvinutým päť laločným listom. Ak to nevykonáte, ruža už nebude tlačiť nové puky, ale všetku svoju silu bude vkladať do plodu, ktorý vznikol po opadaní lupienkov ruže. Počas suchých mesiacov ruže nepotrebujú pravidelné výdatné zálievky, pretože majú korene, ktoré sa môžu ťahať až do hĺbky jedného metra. V tejto hĺbke má rastlina dostatok vlahy. Ak sú ruže veľa hodín na slnku, stačí, ak ich polejeme jeden až dvakrát týždenne v oblasti koreňov.


 JESEŇ 

Kríkové ruže zostrihneme asi o 1/3 dĺžky. Z ruží odstrihneme všetky poškodené či choré výhonky. V jeseni je dôležité spod nich odstrániť všetko napadané lístie, pretože to môže byť zdrojom čiernych škvŕn na lístkoch. Ku kmeňu prihrnieme zeminu alebo mulčovaciu kôru do výšky 20-30cm a prikryjeme vetvami z ihličnatých stromov. Pri ružiach na kmeni naviac zabalíme kmeň a korunu bielou netkanou textíliou a dobre zaviažeme.
Táto stránka používa súbory cookies. Jej používaním súhlasíte s našimi pravidlami.